Léčba aplikací kmenových buněk v USA

27. 01. 2009 6:32:09
Jedním z prvních exekutivních příkazů prezidenta Baracka Obamy bylo zrušení omezení výzkumu léčby použitím kmenových buněk z lidských embryi.

Výzkumná farmaceutická společnost Geron, z kalifornského Menlon Park dostala minulý týden povolení od federálního úřadu pro kontrolu léčiv k experimentální léčbě aplikací buněk klonovaných z lidských zárodků deseti od pasu dolů ochrnutým pacientům. Bude to první na lidech povolený experiment. Buňky budou injekčně vstříknuty novým pacientům maximálně do čtrnácti dnů po poranění míchy. Testovat se bude nejdříve bezpečnost a možné vedlejší účinky procedury, ale lékaři budou především sledovat, zdali aplikace embryonálních buněk potvrdí teoretické předpoklady obnovení citlivosti končetin a případně i schopnosti znovu chodit.

Ať už je výsledek jakýkoliv, tento experiment znovu rozvíří ve Spojených státech politickou debatu o etice klonování embryonálních buněk. Lékaři některých výzkumných klinik mimo USA tvrdí, že embryonické buňky v testech již používají, ale zpráva o nějakém radikálním úspěchu zatím nebyla nikde publikována. "Pro nás to znamená milník ve vědeckém výzkumu, protože Geron prorazil byrokratické bariery a získal federální povolení", okomentoval událost šéf výzkumu společnosti Novocell, která chce v nejbližších letech spustit testy s klonovanými buňkami pro léčení cukrovky. Největší naděje se však vkládají do pravděpodobné schopnosti kmenových buněk nahradit poškozené nervové tkáně a vyléčit zranění a onemocnění, která byla zatím neléčitelná.

Výzkum byl až doposud omezen na soukromé laboratoře, protože Bushovou vládou přijatý zákon nedovoloval federální financování výzkumu při němž musela být pro získání kmenových buněk ničena lidská embrya. Liberální tisk nelenil a připsal toto rozhodnutí FDA nové vládě Baracka Obamy. Ač Obama slíbil uvolnění federálních restrikcí výzkumu kmenových buněk získaných z embryí, společnost Genron získala povolení ještě za platnosti zákonů Bushovy vlády a na laboratorní výzkum ani na experiment s lidskými pacienty nepoužila žádné federální fondy. Financování výzkumu buněk získaných z jiných lidských tkání federální zákony nezakazovaly. Buňky z vyvinutých tkání byly při jiných experimentech testovány k léčení kardiovaskulárních poškození. Tyto testy doposud probíhají. Přesto je ve vědeckém světě Obamův krok považovám za správné rozhodnutí, které může výzkum urychlit.

Experiment proběhne na sedmi různých klinikách. Lékaři neslibují, že by pacient během několika týdnů vstal a odešel po svých, ale očekávají dostatečné zlepšení nervových spojů, které umožní nějaký omezený pohyb po náročné fyzické rehabilitaci. Podle výzkumníků bude asi dvouměsíční léčebná procedura relativně levná. Geron stál výzkum doposud asi 100 milionů dolarů. "Doufáme jen," řekl šéf výzkumu Dr. Okarma," že se při experimentu nepřihodí nic neočekávaného a test prokáže bezpečnost procedury."


Autor: Dušan Neumann | úterý 27.1.2009 6:32 | karma článku: 14.89 | přečteno: 2120x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 122 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3041
novinář a publicista trvale v USA

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...